پایگاه خبری خط ورزش

تاریخ : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ 19 محرم 1444 Tuesday, 16 August , 2022

داورزنی: آرمان ما حضور در میان ۴ تیم برتر جهان است/ واکنش به حضور موسوی و معنوی نژاد در تیم ملی

  • کد خبر : 3917
داورزنی: آرمان ما حضور در میان ۴ تیم برتر جهان است/ واکنش به حضور موسوی و معنوی نژاد در تیم ملی

رئیس فدراسیون والیبال گفت: در گذشته آرمان ما حضور در لیگ جهانی بود اما در حال حاضر آرمان ما حضور در میان 4 تیم برتر جهان است.

به گزارش خط ورزش، محمدرضا داورزنی در حاشیه مجمع سالیانه فدراسیون والیبال در مورد بازگشت سیدمحمد موسوی به ترکیب تیم ملی والیبال اظهار داشت: در مجمع نیز از تمامی بازیکنان خوبمان تشکر می کنیم. موفقیت های فعلی والیبال کشور مرهون یک فرایند طولانی با کمک همه عزیزان است. چه مربیان، فدراسیونی که قبل از من بودند، افرادی که در این مسیر به ما کمک کردند. مربیان استانی و بازیکنانی که نقش کلیدی در این موفقیت ها داشتند.

وی افزود: شاید برخی بازیکنان در گذشته بودند اما فرایندی شکل گرفته و آنها در این قالب قرار گرفتند. تقریبا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ والیبال ایران با کمک همین بچه‌ها رشد قابل توجهی داشت. بازیکن ارزشمندی مثل محمد موسوی نمونه‌ای از بچه‌هایی است که برای والیبال زحمت کشیده‌اند. سعید معروف، فرهاد قائمی، شهرام محمودی، عادل غلامی، حمزه زرینی، پوریا فیاضی، مهدی مهدوی و… از سال ۲۰۰۶ به این طرف در ترکیب تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان ما بودند و به تیم بزرگسالان ملحق شدند.

رئیس فدراسیون والیبال تصریح کرد: والیبال دراین فرایند شکل واقعی خودش را پیدا کرده و باید متوجه باشیم اتفاقاتی که در ۱۵ سال اخیر افتاده به این دلیل بوده که تعداد زیادی بازیکن از نسل‌های مختلف آمده‌اند، رفته اند تا به ترکیب فعلی رسیده‌ایم. باز هم تعدادی دیگر جوانان خوب به تیم اضافه شدند که شاهد بازیهای درخشانشان در ایتالیا بودیم. اکنون می‌خواهیم در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کنیم اما این میدان بزرگ است و تیم ملی باید با آمادگی کامل در مسابقات شرکت کند زیرا هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و لیگ ملتها ظرفیت و فرصتی برای تیم‌های بزرگ برای حضور در رویداد جهانی است.

داورزنی اضافه کرد: کادرفنی براساس نیاز و آنالیز خودش برای حضور در رقابتهای قهرمانی جهان تعدادی بازیکن را دعوت کرده است. محمد موسوی و جواد معنوی‌نژاد با نظر بهروز عطایی اضافه شدند. آنها آماده هستند تا دست کادرفنی بسته نباشد. شهروز همایون‌فرمنش نیز به تیم ما اضافه شد. کادرفنی می‌خواهد وضعیت میثم صالحی، اصغر مجرد، جواد کریمی را بررسی کند تا پس از آن به فهرست چهارده نفره برسد. مردم ما انتظار دارند تیم ملی در شرایط بسیار خوبی به مسابقات قهرمانی جهان برود. البته قبل از این مسابقات سه مسابقه در جام واگنر برگزار می‌کنیم. پیش از این مسابقات نیز پیش‌بینی مسابقه با اوکراین را داشته‌ایم. همه اینها به این خاطر است که بتوانیم به ترکیب مناسبی برای حضور در رقابتهای جهان برسیم.

وی گفت: براساس نظر کادرفنی چند نفر به اردو اضافه شدند اما اینکه چه ترکیبی به مسابقات قهرمانی جهان برود باید عطایی و همکارانش به جمع‌بندی برسند.

وی درباره اینکه آیا امیر غفور به دلیل مصدومیت در لیست سرمربی تیم ملی نبوده پاسخ داد: یکی از نفراتی که باید از آنها به عنوان خدمتگزاران والیبال یاد کنم امیر غفور است اما با توجه به پست بازی هر بازیکن اینکه چه کسانی به تیم ملی دعوت شوند نظر کادرفنی است. با توجه به کیفیت بازیکنان در هر پست وضعیت عمومی‌شان کادرفنی نظر می‌دهد. براساس نیاز از چه نفراتی دعوت کند تا بتواند با ترکیب چهارده نفره به مسابقات برود. اکنون در پست غفور نفراتی داریم که توانسته‌اند عملکرد قابل قبولی داشته باشند البته حرف من به این معنی نیست که در دفاع وسط بازیکنی نداشتیم که عملکرد قابل قبولی نداشته است. اما همه اینها به آنالیز مسابقات بازمی‌گردد که در‌ آنها قرار داریم. 

رئیس فدراسیون والیبال تصریح کرد: برای کادرفنی خیلی مهم است که ترکیب چهارده نفره ما کاملا منسجم و هماهنگ باشد و بازیکنان قابلیت‌های خوبی داشته باشند تا بتوانند کمک کنند.

وی در خصوص اینکه کارشناسان اعتقاد دارند سرمربی تیم ملی باید روی این تیم تمرکز داشته باشد و نباید در باشگاه فعالیت کند توضیح داد: اجازه بدهید این موضوع را در اولین جلسه هیأت رئیسه فدراسیون مورد بحث قرار بدهیم. فلسفه این است که همه ما در خدمت تیم ملی هستیم. اکنون ۷۰،۸۰ نفر به عنوان کادرفنی و نیروی مخفی در کنار ما هستند و در برخی تیم‌ها دو سه ماه و برخی تیم‌های دیگر شش ماه کار می‌کنند. مانند پزشکان و فیزیوتراپیست ها نیز کار تخصصی خودشان را انجام داده و به تیم ملی کمک می‌کنند. بحث ما در مورد قرارداد مربیان به این شکل است که باید ضمن توجه به معیشت مربیانی که در تیم ملی زحمت می‌کشند فلسفه حضور ما کار بیزنسی و تجاری بودن نیست تا مربی فقط برای کسب درآمد در تیم ملی باشد.

وی خاطرنشان کرد: دوستان به این نکته توجه کنند ۴۰، ۵۰ مربی داریم که توسط خود والیبال پرورش یافتند. فدراسیون کمک کرده این مربیان در سطوح مختلف رشد کرده و تبدیل به برند شوند. اما اینکه بخواهیم شرایط بگذاریم همه مربیانی برای تیم ملی‌شان کار می‌کنند قراردادهای آنچنانی داشته باشند و کار باشگاهی نکنند درست نیست. ما فقط در مورد مربیان خارجی بحث داشتیم به این دلیل که آنها نباید کار باشگاهی کنند باید با فدراسیون قرارداد مالی داشته باشند. اما بیش از ۹۰ درصد مربیان دنیا همزمان با کار باشگاهی، کار ملی هم انجام می دهند.

رئیس فدراسیون والیبال تصریح کرد: محل امرار معاش، بیزنس و کار حرفه‌ای‌شان در باشگاه ها است. هر چند برخی کشورها از مربیان کشورهای دیگر استفاده می‌کنند همانگونه که در فینال لیگ ملتها مربی تیم ملی آمریکا مقابل یک مربی ایتالیایی قرار گرفت. همانگونه که در مسابقات قبلی دو مربی از صربستان، ایتالیا یا سایر کشورها مقابل هم قرار گرفتند زیرا حرفه ای کار می‌کنند. در کشور ما خدمت برای تیم ملی، بازیکن و کادرفنی افتخار است اما نباید به معیشت مربی و مسائل صنفی آن نیز بی‌تفاوت باشیم.

داورزنی عنوان کرد: اینکه دوستان می‌گویند مربی ملی فقط در تیم ملی کار کند درست نیست. حدود ده یازده سال قبل در خصوص این موضوع صحبت کردیم. بازیکن شش ماه از اول مهر تا پایان اسفند درگیر مسابقه است باید مرتب خود را برای مسابقات هیجانی لیگ آماده سازد. مربی نیز باید این شرایط را بگذراند. کار مربی تیم ملی شهریور تمام می‌شود و می‌تواند تا اول فروردین که مجدد کارش را با تیم ملی شروع می‌کند در تیم باشگاهی کار کند.

وی توضیح داد: این استرس‌ها، گیر کردن در امتیاز ۲۳ و ۲۴ باید در لیگ هم برای مربیان اتفاق بیفتد. مربی ملی باید از لحاظ ذهنی و روانی همیشه در شرایط مسابقه باشد. این موضوع به خودش کمک می‌کند. حرف من هم نیست بلکه حرف خیلی از مربیان دنیا است. آنها طبق همین مبنا در باشگاه کار می‌کنند. البته موضوع را در هیأت رئیسه مورد بحث قرار می‌دهیم. سالها بوده که مربی ملی در باشگاه فعالیتی نداشته و به بحث درآمدی‌اش توجه داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: اگر خاطرتان باشد در مقطعی که حسین معدنی با ما کار می‌کرد از لحاظ معیشتی این کار را انجام می‌دادیم. در والیبال بانوان میترا شعبانیان با ما قرارداد مالی دارد اما در مورد سرمربیان تیمهای ملی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان خدمت در تیم ملی را خدمت برای مردم می‌دانیم.

وی در مورد هدفگذاری و انتظارات فدراسیون برای مسابقات قهرمانی جهان گفت: قبل از اینکه ولاسکو به ایران بیاید نتوانستیم به لیگ جهانی صعود کنیم. وقتی هم او آمد در گام سوم راهی مسابقات شدیم. در آن زمان آرمان ما صعود به لیگ جهانی بود و نقطه شروع ما در عرصه جهانی رقم خورد. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ برای این مورد تلاش کردیم. روز اولی که آمدیم این آرمان را برای خود تعریف کردیم.

وی گفت: اکنون آرمانی را برای خود درنظر گرفتیم می‌خواهیم جزو چهار تیم بزرگ جهان باشیم. اکنون مدل رنکینگ تغییر کرده و باید بازی به بازی مراقب باشیم تا با از دست ندادن و جمع کردن امتیاز رنکینگ خود را حفظ کنید. می‌خواهیم در قهرمانی جهان نسبت به گذشته عملکرد بهتری داشته باشیم. باز هم تأکید می‌کنم هدفمان رسیدن به جمع چهار تیم است.

وی در مورد احتمال ثبت نامش در انتخابات ملی المپیک گفت: حرفی در این مورد ندارم. من به وزارتخانه رفتم و مجدد به والیبال بازگشتم. به ریاست ملی المپیک فکر نمی‌کنم و برای این کار انگیزه‌ای ندارم. اما اینکه والیبال کشور عضو هیأت اجرایی باشد بحث دیگری است که در موردش فکر می‌کنم. شاید در این مورد تصمیم بگیرم. البته این موضوع به رأی دادن مجمع بازمی‌گردد.

انتهای پیام/


لینک کوتاه : https://www.khatevarzesh.com/?p=3917

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.